Optymalne warunki dla draceny

Dracena to domowa, okazała roślina doniczkowa, swoim wyglądem przypominająca nieco palmę. Jej liście układające się w charakterystyczne pióropusze są wąskie i podłużne, w kolorze zielonym, obramowane na biało lub żółto. Dracena jako rodzaj liczy ok. 40 gatunków sukulentów drzewiastych oraz krzewiastych. W warunkach naturalnych występuje w subtropikalnych oraz tropikalnych obszarach Azji, Afryki i na Wyspach Kanaryjskich. Niektóre z gatunków uprawia się w postaci roślin ozdobnych. Przypisuje się im zdolność absorbowania zanieczyszczeń i różnego rodzaju związków chemicznych, takich jak: formaldehydy. 

Najlepsze warunki hodowli draceny

Dracena nie wymaga specjalnego środowiska. W zasadzie wytrzyma każde warunki ekspozycji i będzie dobrze się rozwijać w każdym miejscu, nasłonecznionym lub wręcz odwrotnie. Jeżeli jednak można zapewnić dracenie optymalne warunki odwdzięczy się nam wspaniałą i bujną urodą. Donica z draceną powinna pozostać w miejscu jasnym, jednak nie bezpośrednio w operującym słońcu. Dobrym punktem będzie parapet okna wychodzącego na wschód lub zachód. Jeżeli roślina stanie w oknie od strony południowej powinno się stworzyć jej zaporę dla promieni słonecznych, choćby w postaci firanki czy żaluzji. Pomimo całej ostrożności warto jednak pamiętać skąd ta roślina pochodzi. Najlepiej czuje się ona w temperaturze 19-25 stopni Celsjusza a niskie temperatury powodują, że jej liście zaczynają powoli niekontrolowanie zwisać i opadać. 

Donica dla draceny powinna być wypełniona ziemią o odczynie kwaśnym, w przedziale od 5,5 do 6,3 pH. Dracena wymaga nawożenia, może to być uniwersalny nawóz przeznaczony do roślin doniczkowych i najlepiej robić to w okresie od marca do listopada.

Pielęgnacja draceny 

Aby dracena ładnie i równomiernie się rozwijała powinno się ją, najlepiej co dwa tygodnie, obracać. Trzeba też ją obficie podlewać, tak by nie dopuścić do wysuszenia się korzeni, ale w taki sposób, by nie zalać korzeni, i by na dnie doniczki nie zbierała się woda. Od czasu do czasu liście draceny warto nawilżyć spryskiwaczem z letnią wodą. Od listopada do początki marca dracena odpoczywa i wtedy należy ją podlewać z mniejszą częstotliwością i nie nawozić. W sprzyjających warunkach dracena może rozrosnąć się bocznymi odroślami.