Ogród – planowanie

Ogród – o czym warto pamiętać?

Sezon wakacyjny trwa w pełni, warto zadbać w tym czasie także o kawałek naszej zielonej przestrzeni, abyśmy mogli cieszyć się urokiem kwitnących roślin wokół. Co więc zrobić, aby nasz przydomowy ogród wyglądał wspaniale i cieszył oko? Warto zaplanować wolną przestrzeń w taki sposób by czuć się swobodnie, a rośliny mogły się rozwijać. Zanim zdecydujemy się na konkretne gatunki roślin i przejdziemy do procesu związanego z sadzeniem, warto wykonać szkic terenu i zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów w możliwie najbardziej funkcjonalny sposób. Jedną z kwestii, o których warto pamiętać jest wytyczanie ścieżek. To istotny element, jeśli chcemy wprowadzić ład i estetykę – to także pozwoli zaoszczędzić nam więcej miejsca na inne rośliny. Będziemy mogli spacerować wytyczonymi ścieżkami porośniętymi kwietnymi rabatami  z obu stron.

Warto zaplanować rozmieszczenie poszczególnych elementów w ogrodzie

Ogród i spędzanie w nim czasu powinny sprawiać nam wiele przyjemności, dlatego jeżeli zawsze marzyłeś o prywatnym basenie, ale nigdy nie miałeś możliwości takiego posiadać, to jest to wspaniała okazja, aby wkomponować ten element w całokształt wizji idealnego ogrodu. Podczas upalnego lata możliwość spędzenia czasu we własnym basenie okaże się inwestycją nieocenioną.

Jeśli natomiast zawsze marzyłeś o tym, aby przechodząc się po własnym ogrodzie móc zbierać w nim pyszne owoce prosto z drzew, to świetna okazja  aby zrealizować to pragnienie. Wystarczy zaplanować rozmieszczenie drzewek owocowych na terenie ogrodu – drzewek, które z roku na rok będą rosły coraz większe. Jednak możliwość zerwania z własnego drzewa soczystej śliwki czy gruszy jest nieocenionym skarbem, dlatego warto wziąć tę kwestię pod uwagę.

Hamak do ogrodu – jaki wybrać?

Przy planowaniu własnego ogrodu należy rozważyć także kwestię lokacji poszczególnych roślin. W zależności od tego gdzie i ile cienia chcemy mieć na swojej działce, warto na początku podjąć taką decyzję. Wiele osób wyraża chęć powieszenia w ogrodzie wygodnego hamaka, w którym będzie można spędzać długie godziny z książką. Producenci wychodząc z szeroką ofertą do klientów proponują w tej materii wiele rozwiązań. Hamaki ze stelażem pozwolą cieszyć się z tego rodzaju przyjemności w dowolnym miejscu, gdzie zapragniemy je postawić. Natomiast wiele osób projektując swój ogród decyduje się na ulokowanie dwóch drzew w niewielkiej odległości, aby w przyszłości móc powiesić w tym miejscu wymarzony hamak. Najważniejszą jednak kwestią przy planowaniu naszego prywatnego kawałka zielonej przestrzeni są preferencje osobiste i komfort. Urządźmy ogród w taki sposób, abyśmy to my czuli się w nim najlepiej.