Datura – sadzenie, pielęgnacja i uprawa

Datura jest reprezentantem roślin balkonowych. Rośliny te mogą być sadzone w donicy oraz w samym gruncie. Doniczkowe gatunki muszą być w sezonie letnim wystawiane na dwór. W ten sposób zwiększa się odporność liści na promienie słoneczne. Rośliny te lubią być często podlewane, nie lubią przesuszenia. Tuż po wyciągnięciu ich z miejsca, w którym zimowały, trzeba je odpowiednio nawilżać. Najlepiej codziennie podlewać te kwiaty, w intensywne upały można to robić nawet 2 razy dziennie. Możną tę roślinę również dodatkowo nawozić w okresie jej intensywnego wzrostu, czyli w okresie letnim.

Pielęgnacja datury w okresie zimowania

Bardzo ważne w przypadku tej rośliny, jest przygotowanie jej do sezonu zimowego. Warto wykonać w tym celu przycięcie dojrzałych pędów i liści. Dobrym miejscem do zimowania tej rośliny jest piwnica. Optymalna temperatura w okresie zimowania powinna wynosić w granicach 13-14 stopni Celsjusza. Nie warto przechowywać datury w niższej temperaturze. Datura nie lubi przymrozków i minusowych temperatur. Lubi za to optymalne nasłonecznienie.

Czym wyróżniają się kwiaty datury?

Kwiaty tej rośliny są bardzo urokliwe. Są to charakterystyczne lejkowate, spadające w dół delikatne kwiaty. Wydzielają one specyficzny zapach, po którym łatwo poznać, że ma się do czynienia z daturą. Co ciekawe, kwiaty wydzielają najintensywniejszy zapach wieczorem. Ta wyjątkowa roślina może mieć około sto kwiatów jednocześnie. Jest to możliwe u rośliny dobrze pielęgnowanej, zdrowej i zadbanej. Kwiaty mogą występować w barwie białej, żółtej, czy też różowej.

Rozsadzanie rośliny

Roślinę tę łatwo można rozmnożyć. W tym celu trzeba w okresie letnim lub jesiennym, obciąć niewielki wierzchołek pędu, z delikatnie zdrewniałą podstawą. Koniec takiej sadzonki następnie trzeba włożyć do miejsca, w którym ma się ukorzenić. Najczęściej pęd ukorzenia się po jednym miesiącu. Roślina taka całkowicie rozkwita za rok. W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że roślina ta nosi jeszcze drugą nazwę. Datura może być nazywana bieluniem.